دماسنج جیوه ی چوبی بزرگ


  • کد محصول: da.chobi.b
  • موجودی: عدم موجودی در انبار
  • 0ریال


 دماسنج جیوه ی چوبی بزرگ

دما سنج وسیله ی است که بر مبنای درجه سانتیگراد یا فارنهایت دما را اندازه می گیردبه وسیله ی دماسنج می توان دمای بدن خود را اندازه بگیرید.
دماسنج الکلی وجیوه ی کاربردی ترین دما سنج است که این دماسنج از نوع جیوه ی می باشد.که با منبسط شدن جیوه ی درون مخزن آن کار می کند.
این دما سنج برای اندازه گیری دماهای که بالاتر از نقطه ی انجماد و پایین تر از نقطه ی جوش جیوه ی درون دماسنج است مناسب است.
درحالی که دماسنجهای الکلی دماهای +78 الی _165 را می توانند نشان دهند. و برای اندازه گیری دماهای بالاتر باید از دماسنج ترموکوپلی وآذرسنج ها استفاده کرد.
در سال 1635 دوك فردينالند توسكاني، كه به علوم علاقه‌مند بود دماسنجي ساخت كه در آن از الكل (كه در دمايي خيلي پايين‌تر از دماي آب يخ مي‌بندد.) استفاده كرد. و سر لوله را چنان محكم بست كه الكل نتواند تبخير شود.سرانجام در سال 1640 دانشمندان آكادمي لينچي در ايتاليا نمونه‌اي از دماسنج‌هاي جديدي را ساختند كه در آن جيوه به كار برده و هوا را دست كم تا حدودي از قسمت بالاي لوله بسته خارج كرده بودند. توجه به اين نكته جالب است كه در حدود نيم قرن طول كشيد تا دماسنج كاملاً تكامل يافت.
به دنبال كشف دماسنج گابريل دانيل فارنهايت دانشمند هلندي در قرن هفدهم نوعي دماسنج گازي و الكلي ساخت كه با دقت اندازه‌گيري بيشتري مي‌تواند دماي هوا را اندازه‌گيري كند. او به سال 1714 ميلادي دماسنج جيوه‌اي را طراحي و با ضريب دقت بالايي با شيوه‌اي خاص درجه‌بندي نمود. فارنهايت نتايج تحقيقات خود را در سال 1724 ميلادي منتشر ساخت.
از ویژگی دیگر این دماسنج مندرج بودن آن است که اعداد روی این دماسنج به صورت کاملا خوانا و درشت روی آن ثبت شده همچنین در بالای این دماسنج گیره ی آهنی  وجود دارد که قابل نسب بودن آن را امکان پذیر کرده این دماسنج بیشتر مورد استفاده ی دانش آموزان یا دانشجوها می باشد.

مخزن این دماسنج به وسیله ی محافظی از جنس فلز نگه داری می شود باعث می شود در مقابل ضربه مقاوم باشد 

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

برچسب ها: دماسنج جیوه ی چوبی بزرگ, فروشگاه اینترنتی مدریک, mdrik, نوشت افزار, لوازم التحریر, فروشگاه لوازم تحرير, فروشگاه نوشت افزار, لوازم مدرسه, خريدنوشت افزار, خريدلوازم تحرير, دماسنج